សូមស្វាគមន៍ www.khmtvnews.com.kh មានទទួលសេវាកម្ម ផ្សាយពាណិជ្ជកម្មគ្រប់ប្រភេទ / ចាងហ្វាងការផ្សាយ៖ លោកន ខេម៉ា / ទីស្នាក់ការកណ្តាល៖ ភូមិចំការត្រាច ឃុំពើក ស្រុកអង្គស្នួល ខេត្តកណ្តាល / ទំនាក់ទំនង Tele: 016384484 ...
លោក ប៊ិន ឡាដា អមដំណើរឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម ចុះពិនិត្យប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តសា្ថនីយ៍បូមទឹកព្រែកពោធិ៍
ខេត្តកំពង់ចាម៖ នាវេលាម៉ោង១១និង៣០នាទី ថ្ងៃទី១០ ខែកុម្ភៈ ឆ្នាំ២០២៦ លោក ប៊ិន ឡាដា អភិបាល នៃគណៈអភិបាលស្រុកស្រីសន្ធរ បានដឹកនាំក្រុមការងារស្រុក អមដំណើរឯកឧត្តម សា ស៊ីថា អភិបាលរងខេត្ត តំណាងដ៏ខ្ពង់ខ្ពស់ឯកឧត្តម អ៊ុន ចាន់ដា អភិបាល នៃគណៈអភិបាលខេត្ត និងលោកប្រធានមន្ទីរធនធានទឹក និងឧតុនិយមខេត្ត ព្រមទាំងមេឃុំមេឃុំព្រែកពោធិ៍ ដើម្បីចូលរួមអមដំណើរឯកឧត្តម ថោ ជេដ្ឋា រដ្ឋមន្ត្រីក្រសួងធនធានទឹក និងឧតុនិយម និងក្រុមការងារ ចុះពិនិត្យប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តសា្ថនីយ៍បូមទឹកព្រែកពោធិ៍ និងពិនិត្យដំណើរការវឌ្ឍន៍ភាពនៃការស្តារល្បាប់ភក់ ដែលកកស្ទះមុខទឹក មិនអាចបូមទឹកបាននៅស្ថានីយ៍បូមទឹកនៃប្រព័ន្ធធារាសាស្រ្តព្រែកពោធិ៍ ដេីម្បីបូមទឹកជូនប្រជាលរដ្ឋប្រើប្រាស់ធ្វើដំណាំស្រូវ ក្នុងឃុំចំនួន៧ ក្នុងស្រុកស្រីសន្ធរ៕
មេគយចល័ត•មេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន កំពុងត្រូវប៉ាន់ប្រមូលលុយពីក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករដឹកជញ្ជូនទំនិញគេចពន្ធ ទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់ និងទំនិញខុសច្បាប់ចេញពីប្រទេសវៀត ណាមចូលមកប្រទេសខ្មែរយ៉ាងគំហ៊ុក.!
21/01/2026
ប្រភព​ពី​មន្ត្រី​នៅ​ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិនបានអោយដឹងថា មេគយចល័តនិងមេគយ​ច្រក​ទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ស្រុកគីរីវង់ ខេត្តតាកែវ កំពុងប្រើ​តួនាទី និង​អំណាច​ប្រមូល​លុយ​ពីក្រុមឈ្មួញនិងអាជីវករដឹកជញ្ជូនទំនិញគេចពន្ធទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់និងទំនិញខុសច្បាប់ចេញពីប្រទេសវៀតណាមចូលមកប្រទេសខ្មែរតាមច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន តាមរបៀប​ពុករលួយ​ ដោយ​គ្មាន​ញញើត​អ្វី​ទាំងអស់។​ដោយឡែក​មេគយចល័តនិងមេគយ​ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន គ្មានន៎ណា ហ៊ានប៉ះពាល់ឡើយដោយ សារ​មាន​ខ្នងបង្អែក​ក្រាស់​នៅក្នុង​អគ្គនាយកដ្ឋាន​គយ និង​រដ្ឋាករ​កម្ពុជា ទើបក្រុមលោកគយៗទាំង នោះហ៊ានធ្វើ​អ្វីៗ​តាម​អំពើ​ចិត្ត​មិនញញើតអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុករលួយអ្វីទាំងអស់ ។​
ហេតុនេះទើប​ក្រុមគយចល័តនិងមេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន សាង​ភាពល្បីល្បាញ​ខាង​ប្រព្រឹត្តពុករលួយ​យ៉ាង​ឆាប់រហ័ស ក្រោយ​ចូលកាន់​តំណែង​ជា​ប្រធាន​ការិយាល័យ​គយ​ច្រក​ទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ស្រុកគីរីវង់ សហការគ្នារវាងមេគយចល័តបើកដៃអោយឈ្មួញ​ធំៗ​នាំទំនិញ​គេចពន្ធទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់និងទំនិញខូចគុណ ភាពចេញពី​ប្រទេសវៀតណាមចូលមក ប្រទេសខ្មែរ យ៉ាងគគ្រឹកគគ្រេងទាំងយប់ទាំងថ្ងៃគ្មានការត្រួតពិនិត្យអោយបានត្រឹមត្រូវនោះឡើយ!ទាំងនេះហើយសបញ្ជាក់អោយឃើញថាជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៏​សំខាន់​របស់​មេគយចល័តនិងមេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិនដែល​ល្បីល្បាញ​ខ្លាំង​ខាង​ប្រព្រឹត្តពុករលួយ​?ទំនិញ​ដែល​ឈ្មួញ​តូចធំនាំ​ចូល​តាម​ច្រក​មួយនេះ បង់ពន្ធ​ប្រមាណ​45​ទៅ​50​ភាគរយ​តែប៉ុណ្ណោះ ហើយ​ក្រៅពីនោះឈ្មួញ​បែងចែក​ផលប្រយោជន៍​ជា​មួយ​សមត្ថកិច្ចគយ សមត្ថកិច្ចជំនាញពាក់ពន្ធ័ប្រចាំច្រកជាពិសេសមេគយចល័តនិងមេគយច្រកទ្វារយ៉ាង​ត្រជាក់ចិត្ត​ ។​
ចំណែក​ឈ្មួញ និង​អាជីវករ​តូចតាច​ដែល​នាំចូល​ទំនិញ​ចេញពី​ប្រទេសវៀតណាមចូលមកប្រទេស ខ្មែរតាម​ច្រក​ទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ស្រុកគីរីវង់ ខេត្តតាកែវ ដែរនោះត្រូវ​មេគយច្រកទ្វារនិងមេគយចល័ត គាប​យក​លុយ​លើ​តុ​ក្រោម​តុ​ស្រេច​តែ​ចិត្តហើយ​គ្មាន​ឈ្មួញណា​ហ៊ាន​តវ៉ា​ឡើយ ។​
ប្រភពពីមន្ត្រី​នៅ​ច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន បានឲ្យដឹង​ទៀតថា ក្រុម​ឈ្មួញ​សម្រុកនាំទំនិញ គេចពន្ធទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់ទំនិញខូចគុណភាពចេញពីប្រទេសវៀតណាមចូលមកប្រទេសខ្មែរទាំងយប់ទាំងថ្ងៃជា​ប្រភព​ចំណូល​ដ៍ធំរបស់​មេគយចល័តនិងមេគយច្រកទ្វារ ដ៍មហិមាប្រចាំច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ។​
ហេតុនេះហើយ​សូមឯកឧត្តម អូន ព័ន្ធមុនីរ័ត្ន ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី រដ្ឋមន្រ្តីក្រសួង​សេដ្ឋកិច្ច និង​ហិរញ្ញវត្ថុ និងឯកឧត្តម គុណ ញឹម អគ្គនាយកដ្ឋានគយនិងរដ្ឋាករកម្ពុជា មេត្តាពិនិត្យឡើងវិញនូវភាពមិនប្រក្រតីពុករលួយរបស់មេគយចល័តនិង មេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិន ដែលបើកដៃអោយឈ្មួញធំៗនាំទំនិញគេចពន្ធទំនិញបង់ពន្ធមិនគ្រប់ចេញពីប្រទេសប្រទេសវៀតណាម ចូលមកប្រទេសខ្មែរតាមច្រកមួយនេះយ៉ាងគំហ៊ុក ហើយ មេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិនប្រើ​អំណាច​និង​តួនាទី​ប្រមូល​លុយ​លើតុក្រោមតុតាមរបៀបពុករលួយមិនញញើតអ្វីទាំងអស់។ដូច្នេះសូមឯកឧត្តម ឱម យុិនទៀង ប្រធានអង្គភាពប្រឆាំងអំពើពុក រលួយធ្លាប់ប្តេជ្ញាលុបបំបាត់អំពើពុករលួយនូវតាមដងផ្លូវគួរចាត់មន្រ្តីក្រោមឱវាទចុះស្រាវជ្រាវ នូវភាពមិនប្រក្រតីរបៀបពុកលួយរបស់មេគយចល័តនិងមេគយច្រកទ្វារព្រំដែនអន្តរជាតិភ្នំដិននិងបក្សពួក ក្រោមការគ្រប់គ្រងរបស់លោក ស៊ុន ឆាយ មេសាខាគយនិងរដ្ឋាករខេត្តតាកែវ៕
ពាក់ព័ន្ធនឹងការខាងលើ អង្គភាពយើងខ្ញុំធ្វើការលកាបកស្រាយ ពីភាគគី ស្ថាប័ន ពាក់ព័ន្ធ រៀងរាល់ម៉ោងធ្វើការ។ផ្សាយទៅតាមវិជ្ជាជីវៈអ្នកសារពត៌មាន រិៈគន់ក្នុងន័យស្ថាបនា មិនមានចេតនាញុៈញុងបំបែកបំបាក បុគ្គលស្ថាប័ត ឬអង្គភាពមួយណាឡើយ  ព្រមទាំងរងចាំទទូ